Bilinmeyen numaraların geliri zirve yaptı

Eskiden telefon rehberlerinin basılığ dağıtıldığı, günümüzde arama motorları ile çare arandığı bilinmeyen numaralar için kurulan telefon hatları hizmet vermeyi sürdürüyor. 2010 yılı başında itibaren birden fazla şirketi ve reklam kampanyalarıyla büyük hız kazanan sektörde işletmecilerin gelirleri 2023 yılında zirve yaparak 63 milyon 285 bin 886 lira olarak açıklandı.

Bilinmeyen numaralar ivme kazandı!
Telefon işletmecilerinin numara veri tabanlarına erişerek elde edilen bilgilerin kullanıcılara ulaştırılmasını içeren hizmet, 118’li numaralarla başlamış, daha sonra nöbetçi eczane, ulaşım tarifeleri, vergi borcu sorgulama gibi hizmetlerin de dahil olmasıyla klasik telefon rehberlerinin yerini almıştı.Telefonda rehberlik hizmetleri veren işletmecilerin geçen yıl çağrı süresi 3,4 milyon dakikayı geçti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumunun (BTK) verilerinden elde edilen bilgilere göre, geçtiğimiz dönem hizmeti veren bilinmeyen numaralar, olarak adlandırılan, telefonda rehberlik hizmetleri veren işletmecilerin geliri 63,3 milyon liraya ulaştı.

Aynı dönem dahilinde, rehberlik hizmeti almak için işletmecilere yapılan çağrı sayısının 1 milyon 628 bin 844 olduğu açıklanırken, Rehberlik hizmeti sunmak üzere yetkilendirilen 7 aktif işletmecinin, geçen yıl aldığı çağrıların toplam süresi 3 milyon 435 bin 468 dakika olduğu açıklandı.

EN ÇOK SORGULANANLAR

İlgili dönem boyunca, 3 milyon 179 bin 100 isimle sorgulama yapılırken, 14 milyon 247 bin numarayla sorgulama yapıldığı bilgisi verildi. Söz konusu hizmet dahlinde, 3 milyon 361 bin 588’i bireysel numara, 1 milyon 194 bin 422’si kurumsal numara sorguladığı bilgisi açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x