Gizli İsrail ajanının kimliği basit bir hatayla ifşa oldu

İsrail istihbaratına bağlı Birim 8200 isimli askeri kurumunun gizli komutanı, internette yapılan bir hatayla ifşa oldu.

Dünyanın en önemli ve tartışmalı istihbarat kurumlarına ev sahipliği yapan İsrail’de kritik askeri görevler üstlenen ve 20 yıldır kimliği sır gibi saklanan komutanın Yossi Sariel olduğu ortaya çıktı. 

İngiliz Guardian gazetesi, Sariel’in kimliğinin mahlasla yazdığı ve yapay zekanın askeri görevlerdeki rolünü konu alan The Human Machine Team kitabının Amazon’daki satış sayfasında yayınlanan e-posta adresiyle ortaya çıktığını yazdı.

“Utanç verici güvenlik açığı” olarak nitelenen e-posta linkinde, gizli ajanın hesabındaki harita ve takvimler de yer aldı. 

İsrail ordusu hatayı kabul ederek güvenlik açığıyla ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu. 

GAZZE SAVAŞINDA YAPAY ZEKA TARTIŞMASI

İsrail ordusunun yapay zeka ve siber güvenlik operasyonlarından sorumlu bir ismin kimliğinin böyle basit bir hatayla ortaya çıkması, Hamas’la savaş nedeniyle halihazırda eleştirilere hedef olan İsrail istihbarıyla ilgili tartışmayı hızlandırdı. 

İsrail istihbaratı, Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği ve çok sayıda İsraillinin öldüğü saldırılar nedeniyle aylardır tepkilerin hedefinde.

İsrail ordusunun Gazze’deki Filistinlileri hedef alırken yapay zekayı kullandığı yönündeki haberler de tartışma yaratıyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x